Adres

Sultan Orhan Mah. Hasköy San. Sitesi 2.Blok No:6
Gebze/Kocaeli 41400

E-Mail Adresi

tulga@tulga.com
Bizi Arayın : +90 (262) 643 29 94

BEŞİNCİ TEKER NASIL TAKILIR?

Beşinci Teker Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Uzun yol taşımaları, yollarda geçirilen süreler gittikçe artıyor. Bu yazıda, Beşinci Tekeri kamyonunuza nasıl kendi başınıza takabileceğinizi anlatacağız. Beşinci Tekeri kendi başınıza kamyonunuza takma işleminde birçok adımı takip etmeniz ve kurallara çok dikkat etmeniz gerekiyor. İşinize yarayacak, bilmeniz gereken her detayı açıklayacağız.

Ağır tonajlı yüklemelerde, uzun süreli taşımalarda, hafif ve orta yüklü taşımalarda bu bilgiler işinize çok yaracak ve size rahatlık sağlayacak. Ancak bu süreci anlatmadan Tulga Beşinci Teker olarak size beşinci teker ürünlerimizi tanıtmak istiyoruz: 

Beşinci Tekerler:

Beşinci Teker, çekici ile yarı römork bağlantısı, terminal traktörleri, dolly veya sürüş römorku arasındaki bağlantıyı sağlar. Optimum çekme ve uygun yük dağılımı için Beşinci Teker bağlantısı, kamyon kasasının merkezine mümkün olan en yakın yerde olmalıdır. Teması azaltmak için Beşinci Teker tablasının yüzeyine grease yağı sürülür. 2’’ ve 3,5’’ Beşinci Tekerler, ISO 3842 belirlenmiş montaj ölçülerinde olduğundan bütün tır ve kamyon modelleri için uygundur. Semi-treylerin Beşinci Tekerin yüzeyine temas eden kısmı, Beşinci Tekerin bütün yüzeyinden küçük olamaz.

Sizlere ürünlerimizi tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz ve vereceğimiz talimatlarla çok daha kolay bir şekilde ürününüzü takabileceksiniz. Dilerseniz de Tulga Beşinci Teker Tesisi’nde deneyimli teknik ekibimiz montajınızı gerçekleştirebilir.

Eğer kendi başınıza montajını gerçekleştirecekseniz Beşinci Teker’in kurulumu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Kamyonunuza Beşinci Tekeri seçerken biraz zorlanabilirsiniz ancak gerekli bilgilerle ve aşağıdaki adımlarla çok daha kolay halledeceksiniz.

İlk etapta kamyonunuzun yük kapasitesini belirlemelisiniz. Beşinci Teker’e gelen ağırlık katar ağırlığının 3’te 1’idir. Araçtaki dingil sayısına göre oransal olarak farklılık gösterir.

Beşinci Tekerinizin modelini seçim yaparken çekici aracınızın kapasitesini doğruladıktan sonra, kapasitesine göre uygun modeli Tulga Beşinci Teker uzmanı tarafından önerilen modeli seçmelisiniz.

Şimdi Beşinci Tekerinizi kendi başınıza nasıl kuracağınızı anlatacağız. Bu yüzden makaleyi okumanızı öneririz.

Çekici araçlar için kapasitelere göre tasarlanmış Tulga Beşinci Teker kullanabilirsiniz.

Genellikle çekici aracınıza herhangi bir yeni delik açmanıza gerek kalmadan montajı tamamlayabilirsiniz. Beşinci Teker bağlantınızın kamyon kasasında nereye takılması gerektiğini öğrenmek için her zaman üreticinizin kurulum talimatlarına bakmalısınız. Genel olarak, römork ağırlığınız kamyonun kabini ile arka aks arasına oturacak şekilde konumlandırılacaktır. Başka bir deyişle, optimum çekme ve uygun yük dağılımı için, bağlantınız kamyon kasasının merkezine mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Uzun şase için, ölçümler kabinden yaklaşık 56 inç, kısa bir şase için ise kabinden yaklaşık 36 inç uzakta olmalıdır.

Beşinci Teker bağlantısını montaj plakalarına ve her ikisini de kamyon kasasına yerleştirmek bir sonraki adımdır. Aracınızda montaj deliği yoksa, delmeye başlamadan önce ölçmeniz ve üzerinde işaretleme yapmanızı öneririz. Bir matkap yardımıyla şasedeki delikleri 1/2 inç delebilirsiniz. Aynı boyutta lokma ve cırcır ile 3/4 inçlik bir anahtara ihtiyacınız olacak. Ürün talimatlarında, montaj plakasının düzenini ve deliklerinin nereye delineceğini gösterilmiştir.